
Otázky a odpovede z webinára o LPWA technológii
Čo je nové v portfóliu Quectel LPWA? Ktoré moduly sa dostanú na trh v najbližších mesiacoch? Aké trendy je potrebné sledovať? Na otázky odpovedali produktoví manažéri priamo z Quectelu počas nášho webinára, ktorý sa konal 31. mája 2019.
David Wei a Radu Igret sú senior produktoví manažéri spoločnosti Quectel zodpovední za LPWA moduly. Táto oblasť je najdynamickejším odvetvím v rámci spoločnosti.
LPWA technológia a LPWA moduly sú v súčasnosti na trhu bezdrôtových technológií najočakávanejšími produktmi.
Radu Igret nám prakticky ukázal vývojový kit s modulom BG96.
Vysvetlil princípy low-power režimu modulu, ktorý potom aj názorne pripojil do NB IoT siete v Rumunsku a demonštroval prenos dát na server cez MQTT protokol. Pozrite si záznam z videa a dozviete sa viac.
David Wei zase zhrnul fakty a výhody LPWA technológie a odpovedal na nasledujúce otázky:
Ktoré technológie patria dnes vo svete a najmä v Európe medzi najperspektívnejšie?
Najperspektívnejšie sú NB IoT technológie, ktoré majú 78 funkčných sietí po celom svete a LTE Cat M1, ktorá má k dnešnému dňu 31 nasadení.
Koľko pripojených zariadení sa očakáva do roku 2020?
Odhaduje sa, že do roku 2020 sa na celom svete pripojí celkovo 3 miliardy bezdrôtových zariadení, 70% z nich bude používať technológie NB IoT a Cat M1 a 30% bude používať vysokorýchlostné technológie ako 3G/WiFi/4G alebo pripravované 5G. Moduly M2M s nízkou rýchlosťou pokryjú v budúcnosti väčšinu aplikácií.
Aké sú hlavné výhody technológií NB IoT a Cat M1 oproti existujúcim riešeniam?
Hlavné výhody oproti technológiám 2G/3G sú: výrazne nižšia spotreba energie (niekoľko rokov životnosti z jednej batérie), lepšie pokrytie signálom (+20 dB oproti existujúcim sieťam), masívne pripojenie (vysoký počet pripojených zariadení v jednej bunke), nízke náklady na moduly, funkčnosť VoLTE (pre technológiu Cat M1).
Ktoré čipové sady sa používajú v moduloch Quectel?
Spoločnosť Quectel používa čipové sady od troch hlavných výrobcov čipových súprav, konkrétne Qualcomm, Mediatek a HiSilicon. Moduly BG96/BG95/BG77/BC600L/BC69 sú založené na čipových sadách Qualcomm, BC66/BC66-NA/BC97/BC950N používajú čipové sady Mediatek a BC95-G/BC68 sú postavené na čipových sadách HiSilicon. Iba čipové sady Qualcomm podporujú technológiu Cat M1 a NB IoT súčasne, zatiaľ čo čipové sady HiSilicon a Mediatek podporujú len NB IoT.
Je NB2 spätne kompatibilný s technológiou NB1?
Áno, NB2 je spätne kompatibilný s NB1 a moduly Quectel pracujú korektne v oboch sieťach.
Aké sú najvýznamnejšie rozdiely medzi technológiou NB1 a NB2?
NB2 pridáva vyššie prenosové rýchlosti v porovnaní s NB1 (103k DL oproti 25,5k DL a 150k UL oproti 62,5k UL), existujú aj niektoré vylepšenia v oblasti mobility a pokrytia oproti NB1 v prospech NB2.
Ktoré moduly tento rok prídu na trh a ktoré technológie bude podporovať každý z nich?
Začneme dodávať BG95 s podporou Cat M1/NB2/EGPRS/GNSS/WiFi, BG77 s Cat M1/NB2/GNSS pod kapotou, BC600L-M3 s podporou Cat M1/NB2/EGPRS/GNSS a BC69 s funkcionalitou Cat M1/NB2/GNSS.
Je funkcia WiFi v BG95 použiteľná aj na prenos dát?
Nie, funkcia WiFi v BG95 je určená len na účely určovania polohy, modul dokáže zosnímať SSID WiFi sietí v dosahu a na základe týchto informácií môže lokalizovať polohu modulu v budovách, kde chýba signál GNSS.
Máte nejaké zaujímavé informácie o pripravovaných novinkách?
Koncom roka 2019 uvedie Quectel na trh prvý 450MHz LPWA modul, BC950N-N1, ktorý je obzvlášť zaujímavý pre tie regióny v Európe, ktoré už majú vybudovanú sieť LTE pre 450MHz, ako napr. Maďarsko.
Sledujte naše ďalšie články, budeme vás priebežne informovať o dostupnosti nových LPWA modulov značky QUECTEL.
Viac informácií vám radi poskytneme na adrese info@soselectronic.sk
Videá
The field application engineer from Quectel demonstrates how development kit with the BG96 module works. He is explaining the principles of low-power mode of the module, which he then connects to the NB IoT network in Romania and demonstrates data transfer to the server via the MQTT protocol.