29 rokov na trhu
Zastúpenie v 6 krajinách
Zákazníci z vyše 100 krajín
Podpora od vývoja až po výrobu
KONTAKT CHEMIE

Aj vás ovplyvní regulácia fluórovaných skleníkových plynov v aerosóloch?

Dust removingCompressed airCooling spray

Direktíva EU 517/2014 zakrátko výrazne ovplyvní používanie „Dust Off“ a mraziacich sprejov na báze HFC.

Toto je archívny článok z 14.09.2017. Niektoré informácie v ňom už nemusia byť aktuálne a v zhode so súčasným stavom. V prípade pochybností Vám radi poskytneme aktuálne informácie.

Všeobecná snaha obmedzovať používanie ekologicky nepriaznivých látok je isto prospešná, aj keď mnohokrát prináša ekonomické ťažkosti alebo technické problémy. Podobne je to aj s blížiacim sa obmedzením výroby sprejov s obsahom fluórovaných skleníkových plynov (HFC). Tieto látky sú relatívne neškodné a nepoškodzujú ozónovú vrstvu, preto sa často používajú v sprejoch (napr. R134a) ako náhrada za zakázané ozón-poškodzujúce látky, avšak majú veľmi vysoký potenciál pre globálne otepľovanie (GWP – global warming potential).

Ak vezmeme oxid uhličitý (CO2) za základný plyn podporujúci globálne otepľovanie (tzv- skleníkový plyn), potom HFC látky majú otepľujúci efekt viac než 1000 krát väčší než CO2. Preto aj látka R134a často používaná v sprejoch (ale aj v klimatizáciách automobilov napr.) je dotknutá touto reguláciou EU, ktorá nedovoľuje vyrábať a predávať látky s GWP väčším než 150.

R134a je však základnou látkou priemyselných sprejov pre odstraňovanie prachu (Dust Off) a mraziacich sprejov (Freeze 75). Pochopiteľne, výrobcovia hľadajú náhrady za HFC avšak už teraz je jasné, že to bude ťažká úloha, nakoľko „stlačiteľnosť“ týchto látok je veľmi veľká a tak aj výdatnosť sprejov na ich báze je zatiaľ neprekonaná. Látky ktoré môžu nahradiť R134a sú už známe a používané v priemysle (CO2, HFO-1234ze, Propán/Bután a iné), avšak kvôli rôznym technickým a bezpečnostným vlastnostiam, neexistuje jednoznačná náhrada, ktorá by plne nahradila R134a vo všetkých oblastiach, preto nové spreje budú mať zrejme mierne odlišné vlastnosti.

Vďaka tejto regulácii možno už teraz vidieť na trhu výrazný nárast cien sprejov na báze HFC. Legislatíva neovplyvňuje predaj HFC produktov zo skladových zásob za predpokladu, že budú vyrobené pred 1.1.2018, preto si tieto spreje môžete u nás kúpiť naďalej až do vypredania zásob.

O možných náhradách vás budeme včas informovať. V prípade záujmu nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.sk.

Nezmeškajte takéto články!

Páčia sa Vám naše články? Nezmeškajte už ani jeden z nich!
Nemusíte sa o nič starať, my zabezpečíme doručenie až k Vám.


Hlavné produkty


DUST OFF 67 200ml KONTAKT CHEMIE  
DUST OFF 67 200ml

Sprej stlačený vzduch

Chémia pre elektroniku

Obj. číslo: 33205
Výrobca: KONTAKT CHEMIE
Tovar vyradený z ponuky

Doplňujúce produkty

DUST OFF 360 200ml KONTAKT CHEMIE
Sprej stlačený vzduch
Obj. číslo
41068
Výrobca
OBSOLETE
Vyžiadať cenu
DUST OFF 67 400ml KONTAKT CHEMIE
Stlačený vzduch 400ml
Obj. číslo
33206
Výrobca
OBSOLETE
Vyžiadať cenu
FREEZE 75 200ml = KALTE 75 KONTAKT CHEMIE
Sprej mraziaci -50°C
Obj. číslo
33224
Výrobca
OBSOLETE
Vyžiadať cenu
FREEZE 75 400ml = KALTE 75 KONTAKT CHEMIE
Sprej mraziaci -50°C
Obj. číslo
33225
Výrobca
OBSOLETE
Vyžiadať cenu
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.
OK Viac info