Uľahčite si spájkovanie s tavidlom Flux SK10

Tavidlo v spreji od spoločnosti Kontakt Chemie je veľmi užitočný pomocník pre vývoj aj výrobu.

Každý, kto skúsil spájkovať bez tavidla a potom s tavidlom, pravdepodobne uvidel veľký rozdiel v rozlievaní cínu a výslednej kvalite spoja. Tento efekt je veľmi výrazný na DPS s čistými medenými spojmi bez akejkoľvek povrchovej úpravy (napr. pri svojmpomocnej výrobe prototypov) ale značný rozdiel je aj pri doskách s povrchovou úpravou cínom (HAL) alebo pozlátením (Flash, chemical gold,..).

Možno vás napadne otázka, či má význam pridávať tavidlo, keď už je v „cíne“ (spájkovacom drôte)?. Samozrejme, tavidlá v spájkach sú kvalitné a výrobcovia spájok (Stannol, Koki, Multicore,...) sa snažia aby sa pri spájkovaní uvoľňovalo čo najrovnomernejšie, ale napriek tomu stále vykazuje určitý rozstrek. Hlavne pri spájkovaní malých spojov tento rozstrek často spôsobí, že sa tavidlo vôbec nedostane priamo na spájkovanú plošku, čo výrazne zhoršuje spájkovateľnosť. Kúzlo tavidla, ktoré si nanesieme na DPS spočíva hlavne v tom, že je priamo na spájkovacej ploške a v želanej vrstve, ktorú si môžeme ovplyvniť aplikáciou.

Špeciálne pri spájkovaní SMD súčiastok často ani nie je možné spájkovať metódou „ v jednej ruke spájka, v druhej spájkovačka“, keďže obyčajne potrebujeme jednu ruku na držanie súčiastky v pinzete a navyše často je aj 0,5mm spájka príliš hrubá na jemné dávkovanie spájky priamo ku súčiastke v puzdre napr. 0402. Preto SMD súčiastky obyčajne spájkujeme (často jedinou možnou) metódou nabratia trochy spájky na hrot spájkovačky a následne priložením hrotu k súčiastke. Tu je však problém v tom, že tavidlo túto niekoľkosekundovú „cestu“ na hrote spájkovačky neprežije ale sa znehodnotí vyparením, zoxidovaním,... Naproti tomu tavidlo nanesené na DPS nahradí chýbajúce tavidlo zo spájky a rozdiel v priľnavosti a rozlievaní cínu je skutočne veľmi veľký.

FLUX SK 10 (pôvodne nazývaný aj LOTLACK SK10) je na báze prírodnej živice (kolofónie) a po aplikácii vytvára tenkú priesvitnú vrstvu. Táto vrstva výrazne uľahčuje spájkovanie a zároveň chráni pred oxidáciou. Preto má FLUX SK 10 široké možnosti využitia ako prípravok pre dočasnú ochranu a výrazné uľahčenie spájkovania DPS, rôznych kontaktov, káblových zväzkov, vývodov akumulátorov,...

Veľkou výhodou je, že v suchom prostredí môže FLUX SK 10 ostať ako finálna ochranná vrstva na DPS. Vo vlhkom prostredí však podlieha hydrolýze a stráca svoje vlastnosti. V takom prostredí je lepšie použiť Plastik 70, Urethan 71 alebo Silisol 73.
Detailné informácie vám poskytne katalógový list FLUX SK 10. V prípade záujmu nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.sk.

Výhody / vlastnosti:

  • účinný prípravok na zlepšenie priľnavosti spájky - tavidlo
  • široké možnosti použitia na DPS a akékoľvek iné spoje
  • zároveň chráni pred koróziou
  • v suchom prostredí môže ostať trvale na DPS ako ochranný lak
  • plnený plynom neškodným pre životné prostredie (CO2)
  • po použití nie je potrebné čistiť trysku strieknutím „hore dnom“
  • dostupný v spreji ako aj v 1l a 5l kanistroch

Získajte sprej FLUX SK10 zadarmo!

Na tomto mieste bola zverejnená súťaž s nasledovnou súťažnou otázkou:

Aká je doporučená doba schnutia po aplikácii FLUX SK 10?

Správna odpoveď bola: 30 min.
Vyžrebovali sme nasledovných súťažiacich :
Igor Cerny [CZ]
Alexander Čambál [SK]
Zsolt Becze [RO]
Csaba Pozsár [HU]
Fülöp Róbert [HU]
Výhercom srdečne blahoželáme. Budeme ich informovať aj e-mailom.

webdesign © bart.sk

Nahlásiť chybu

Niečo by ste zmenili? Natrafili ste na chybu? Alebo máte zaujímavú pripomienku? Podeľte sa s nami, hodnotné pripomienky určite odmeníme. Stačí ak vlastnými slovami popíšete chybu, či pripomienku a uvediete kontakt na seba. Ďakujeme.

Kontaktné údaje